Kateřina Konrádová v pořadu Ranní Plus: Posílení pravomocí České školní inspekce vnímám pozitivně
27. března 2025, Český rozhlas - Ranní Plus
U odvolání ředitelů škol by mohla mít nově větší slovo inspekce. Aspoň podle návrhu Ministerstva školství. Resort to navrhuje v předloze, která je aktuálně na programu Sněmovny. Na doporučení inspektorů by museli zřizovatelé, tedy kraje a obce, vyhlásit konkurz na post ředitele. Zatím můžou třeba odmítnout návrh na odvolání ředitele. Skupina poslanců, převážně z vládní koalice, chce ten návrh ministerstva na poslední chvíli stáhnout. Argumentuje tím, že tady na sebe narážejí pravomoci státní správy a samosprávy.
Na téma se teď zaměřím s Kateřinou Konrádovou, analytičkou vzdělávací politiky z organizace Učitel naživo.
Do jaké míry by tedy podle toho návrhu resortu to rozhodnutí inspekce vůči školám bylo závazné?
Tak už v současné chvíli Česká školní inspekce při nějakých katastrofálních zjištěních o kvalitě škol může navrhnout odvolání ředitele školy, ale to zřizovatel, ať už je jím obec nebo kraj, může ignorovat. A tento nový návrh Ministerstva školství, který se právě řeší v novele školského zákona, by vedl k tomu, že návrh České školní inspekce bude pro zřizovatele povinný, takže by konkurz potom následně musel být vyhlášen.
Ale co říkáte námitce oponentů tohoto záměru nebo tohoto návrhu, že pokud ředitele jmenuje samospráva, tak státní správa nemůže nařídit, aby během jeho funkčního období došlo ke konkurzu?
Tak to je ten hlavní argument, který stojí proti tomu návrhu a i na základě něho skupina poslanců podala pozměňovací návrh, aby se tato změna nakonec vyjmula. Nicméně tak, jak nad tím přemýšlím já jako analytička a zároveň jsem se o tom bavila s mnohými právníky, tak jsou na to různé pohledy. Samozřejmě znám pohled legislativní rady vlády, která říká, že na sebe naráží tato samosprávní a státní úprava. Ale zároveň i tak, pokud by Česká školní inspekce navrhla návrh konkurzu na odvolání ředitele a zřizovatel ho vyhlásil, i tak se stále pořád smí ředitel nebo ředitelka do konkurzu přihlásit, může ho teoreticky vyhrát a zřizovatel ho může znovu jmenovat. A zároveň, pokud by k tomu nedošlo, tak ten ředitel zůstává v té škole stále na pozici učitele.
Takže v tomto se zároveň kloním k té druhé straně a ne k legislativní radě vlády v tom, že mi to nepřijde v tomto ohledu konfliktní a vnímám možné posílení pravomocí České školní inspekce pozitivně.
Když to zkusíme ilustrovat třeba na nějakém konkrétním příkladě, tak byli jsme svědky v posledních měsících závažných případů šikany ve školách nebo útoků žáků v českých školách. Pokud by tedy inspektoři zjistili, že škola v té věci chybovala, jinými slovy tedy vedení školy v té věci chybovalo, tak z vašeho pohledu by toto pomohlo řešit případy, kdy ředitel selže?
Určitě. Pokud by tam tato pravomoc České školní inspekce byla, tak je to za mě hlavně nástroj na řešení takových krajních případů, excesů. Byla by tam možnost restartu té školy tím, že by se vyhlásil konkurz, byla by možnost vybrat někoho nového, kdo by školu vedl. A pokud ta škola opravdu dlouhodobě selhává, je opravdu špatná kvalita vzdělávání, dochází tam tedy k těm excesům typu šikany nebo třeba hodně mediálně známý byl i případ Středního odborného učiliště Ohradní v Praze, kde došlo k vraždě učitele. Ta škola měla dlouhodobě velmi špatné hodnocení a Česká školní inspekce dala návrh na to, aby se vyhlásil konkurz na pozici ředitele, ale potom zřizovatel konkurz nevypsal. Tak toto jsou ty nejznámější případy, které jsou opravdu krajní excesy. Jedná se o nějaké malé jednotky případů a myslím si, že v tom je důležité, aby Česká školní inspekce tu pravomoc měla a mohla vyhlašovat konkurz povinně.
Ale zase třeba Asociace ředitelů základních škol říká, že pro zřizovatele je ten návrh pozitivní, že se můžou zbavit někoho problematického, ale vidí riziko snadného zneužití. Tak to formulovala. Váš pohled?
Já bych se toho zneužití nebála, protože i v současné době, kdy Česká školní inspekce může navrhovat zřizovateli ten návrh na vyhlášení konkurzu pro ředitele, tak se to děje pouze v nějakých jednotkách případů. Jsou to opravdu nějaké krajní případy a naopak, teď bych to brala jenom tak, že se role České školní inspekce posílí. Protože ona může posuzovat, na rozdíl od zřizovatele, velmi dobře kvalitu výuky té školy. Má na to prostě nějaký odborný aparát, má na to nějaká kritéria kvality školy, podle kterých to posuzuje. Takže pokud by návrh dala, tak myslím, že by bylo pozitivní, aby opravdu zřizovatel potom ten konkurz mohl vypsat a pak by se vidělo, ať už se do něj kdokoliv přihlásí, třeba i původní ředitel, jestli ho vyhraje nebo ne.
Kateřina Konrádová, analytička vzdělávací politiky z organizace Učitel naživo. Děkuji za rozhovor.
Jedná se o přepis rozhovoru v pořadu Ranní Plus ze dne 27. 3. 2025