Workshop Inspirace ze zahraničních vzdělávacích systémů pro ředitele českých škol

Ředitelé a ředitelky škol v ČR mají obrovskou odpovědnost. Až 70 % rozhodnutí, která se týkají škol, dělají sami. To je po Nizozemsko nejvíce ze všech zemí OECD. Jak mohou své kompetence využít k tomu, aby se v jejich škole děti učily naplno a s radostí? Co mohou ředitelé dělat pro to, aby ve škole budovali bezpečnou a podporující atmosféru, ve kterém se lépe učí žákům i učitelům? A v jakých zahraničních systémech se mohou čeští ředitelé inspirovat pro svou praxi?

O akci

Kdy: 9. 5. 2023
Kde: STANoviště, Jezuitská 14, Brno
Pořadatelé: Učitel naživo, z. ú., poslanec Martin Hájek

Program

 • Role ředitele v kvalitě školy, současný stav podpory ředitelů 
  V čem je role ředitele klíčová pro rozvoj kvality učení ve škole? Jakým specifickým překážkám, výzvám a příležitostem čelí ředitelé v ČR?
 • Představení organizace Učitel naživo a programu Ředitel naživo 
  Představení mise organizace, vzdělávacích programů, evaluace, partnerských škol a možností spolupráce.
 • Inspirace z Estonska
  Vynikající vzdělávací výsledky, digitální vzdělávání na vysoké úrovni, podpora začínajících učitelů a další vzdělávání učitelů - to je jen několik z mnoha důvodů, proč za inspirací vyrazit právě do Estonska. V čem je estonský vzdělávací systém pozoruhodný? Co si z Estonska může odvézt pro svou praxi český ředitel? Co mají estonské a české školství společného? Díky čemu patří estonští žáci k subjektivně nejspokojenějším?
 • Inspirace z Diploma Programme IB 
  Sdílení dobré praxe z vedení škol, ve kterých je organizován Diploma Programme (DP). Jakou inspiraci si mohou z tohoto programu odnést ředitelé českých ZŠ a SŠ pro své specifické prostředí?
 • Diskuze

Hosté

Petr Hopfiger
Manažer vzdělávacích programů pro ředitele škol v organizaci Učitel naživo, bývalý ředitel gymnázia Duhovka, bývalý programový ředitel sítě škol PORG.

Ondřej Klímek
Lídr vzdělávacích programů pro ředitele škol v organizaci Učitel naživo.