Inspirace pro výuku

Na vlastní kůži jsem zažila, jak se díky společnému přemýšlení mohu ve svých úvahách posunout dál, hlouběji.

Sdílení dobré praxe je super. Současně je ale nesmírně úlevné slyšet i to, že nějaké téma, se kterým si nevím rady (např. žák, který opakovaně v hodinách ruší), řeší víc spolužáků. Často se stane, že díky společné identifikaci příčin a hledání řešení objevím něco, na co bych sama nikdy nepřišla.

Rodiče vítáni: Jak to může vypadat, když se někdo učí učit? Seznamte se s Tomášem, Jakubem a Jarmilou

Finské školství ještě jednou - co vás zajímalo

Před naší výpravou za finským školstvím jste měli spoustu zajímavých otázek. Odpovědi, které se nám podařilo získat najdete v následujícím článku.

Finské školství: vyzařuje z něj důvěra v učitele a děti

Celkem 53 lidí z naší komunity vyrazilo v termínu od 20. do 26. ledna 2019 na exkurzi do Finska! Výpravu tvořil výcvikový tým Učitele naživo, naši studenti, provázející učitelé a zástupci našich partnerských univerzit. Navštívili region Tuusula a v něm 6 škol (1. a 2. stupeň ZŠ a gymnázia) a regionální odbor školství. Zažili také den aktivního tréninku s finskými učiteli.

Na začátku jsem byla hodně nejistá

Byla jsem redaktorka nadšená z práce s texty. Pak se mi narodily děti. Jak rostly, rostla i moje chuť jít učit, mít svou vlastní třídu, opustit bezpečné a známé prostředí práce s texty, knihami a běžnou a opakující se agendou kancelářské každodennosti, posunout se někam dál. S vlastními dětmi přišly i otázky, které jsem dřív neřešila - co se mají ve škole děti naučit kromě obsahu učiva a co jsou ty nejdůležitější kompetence dobrého učitele? Vím to? Mám to? Začít učit s tím vším, co dnes vím, a s nároky, které na sebe mám - je to vůbec možné? Bylo mi jasné, že bez praxe a podpory to nepůjde.

Je to tady! Startujeme!

Příležitost, která mění život. Katka, Ondra, Tom, Josef a Terka ten krok už udělali, teď se k nim můžeš přidat i ty. Buď učitel! Otevíráme již 4. ročník úspěšného akreditovaného výcviku pro všechny lidi, kteří se chtějí stát učiteli. Získáš sebevědomí učit díky rozsáhlé praxi a sdílení zkušeností v naší rostoucí komunitě zapálených. U přihlášek zaslaných do 10. 2. nabízíme slevu, řádný termín přihlášek do 28. 2.

Před výcvikem jsem nikdy neučila, je to pro mě posun z nuly na sto

Získala jsem jistotu a práce s žáky je pro mě zábava a protipól práce za počítačem. Ve výcviku je pro mě důležitá spolupráce s provázejícím učitelem. Zvlášť v prvním ročníku, kdy pro mě bylo vše z učitelské profese nové, pro mě byla moje provázející učitelka největší oporou a inspirací. Vždy jsem díky ní měla radost z realizovaných hodin, i když mě v nich překvapily neočekávané situace.

Hledal jsem alternativu ke státnímu studiu

Začal jsem učit na střední škole. Potřeboval jsem pedagogické minimum. Hledal jsem alternativu ke státnímu studiu a zašel na ochutnávku Učitele naživo. Okamžitě jsem věděl, že to je to, co hledám.

Učení mi dává skvělej pocit, že to má smysl

Přál bych si, aby šlo učit více lidí - neptej se co může školství udělat pro tebe, ptej se co můžeš udělat pro školství!

Učitel naživo očima studentky Adély

Těžko vymyslet smysluplnější činnost než být učitelem. Má to ale jednu podmínku – je třeba to dělat opravdu dobře, jinak člověk může nadělat víc škody než užitku. Nebo třeba jen plýtvat časem skoro třiceti lidí. Ale jak se to naučit?